RC modely lodí
Na trhu se vyskytuje mnoho druhů RC lodí, jen namátkou: závodní lodě Impulse 26 Deep-V 2,4GHz, Blackjack 26 EP či WidowMaker 22 Deep - V, plachetnice Endeavor Sailboat EP, Discovery nebo Caribbean, modely známých ponorek USS Bluefish či U-16 nebo různé makety reálných lodí.
Typy RC lodí RC lodě obecně RTR, ARTR, BIY Příklady RC lodí Kontakt

RTR, ARTR, BIY

Když člověk poprvé spatří tyto tři zkratky, asi mu toho moc neřeknou. Nicméně pro výběr lodi jsou velmi důležité a to zejména pro začátečníky. Jedná se totiž o popis míry sestavenosti. Jde tedy o to, jestli vám po objednání zvolené RC lodi, přijde loď, se kterou okamžitě můžete vyrazit k rybníku, bazénu či jiné vodní ploše nebo jestli vám přijde krabice s „kostičkami“ a čeká vás práce se sestavením zvolené lodi.

RTR

RTR je zkratkou anglických slov „Ready to ride“, angličtinář už jistě ví, že se jedná o již hotovou loď. Pokud si objednáte tento druh RC lodi, jediné co vás musí zajímat, jsou baterie do RC soupravy, zbytek je již na místě a připraven k použití. To je výhodné zejména pro začátečníky, kteří si ještě netroufnou sestavit si vlastní loď nebo pro rekreační modeláře, kteří chtějí loď rychle koupit, rozbalit a vyrazit.

ARTR a BIY

ARTR je další postupný stupeň sestavenosti RC lodě. Celými slovy zkratka znamená „Almost ready to ride“, tedy „téměř připravená k jízdě“. Zde se jedná o lodě, které přijdou v celku, ale je nutné do nich dokoupit ještě nějakou další část. Zpravidla, pokud není uvedeno jinak, neobsahují pohonnou jednotku ani žádnou delší elektronickou výbavu (serva atd.). Zkratka „BIY“ je posledním stupněm, zde se jedná o zkrácení slov „Build it yourself“, neboli „postav si sám“. Zde vám přijdou části lodi a je na vás a vaší trpělivosti, abyste loď sestavily a zprovoznili, to je výhodné pro zkušené modeláře, kteří si koupí všechny díly zvlášť a loď si sestaví na míru, například na závod.